U potrazi za Aljaskom - Džon Grin

Džon Grin (1977) američki je pisac koji je poznat po pisanju romana za mlade. Pohađao je školu u Alabami što mu je kasnije poslužilo kao inspiracija za pisanje prvog romana U potrazi za Aljaskom. Dok sam čitala knjigu primetila sam da je njegov stil pisanja sličan Selindžerovom Lovcu u žitu, a neke teme kojih se dotiče podsećaju na Nikolas Sparksa. Zanimljivo je to da sam negde pročitala da je on u nekom interviju iskritikovao upravo Selindžera i Sparksa. Posebnu pažnju posvećuje oblikovanju ženskih likova.  Skor svi njegovi romani su ekranizovani. 

Kod nas su prevedene sledeća dela:

  • U potrazi za Aljaskom 
  • Vejte snegovi
  • Gradovi na papiru
  • Vil Grejson, Vil Grejson
  • Krive su zvezde
  • Nema kraja kornjačama
Do sada sam pročitala Krive su zvezde, a što se tiče romana U potrazi za Aljaskom, već sam ga čitala jednom 2013, uzela sam ponovo da čitama  i vidim da li su se utisci promenili, a i da se podsetim radnje da bih odgledala seriju.



Radnja je smeštena u Alabami početkom dvehiljaditih, a pratimo je iz ugla Majlsa koji se tek doselio u internat te pokušava da se uklopi u novu sredinu i društvo. Struktura je takva da se roman sastoji iz dva dela: Pre i Posle, a poglavlja su organizovana po danima tako da se odbrojava do jednog ključnog dogadjaja i kasnije od tog dogadjaja. 
Majls je opsednut poslednjim rečenicama koje su izgovorile poznate ličnosti pre smrti, voli da čita biografije, ali ne i dela poznatih autora, nije preterano komunikativan i nije imao puno prijatelja u životu. U internatu prvo upoznaje cimera pod nadimkom Pukovnik koji voli da čita atlas, kasnije i devojku po imenu Aljaska koja voli da čita knjige i čija je soba prepuna knjig od poda do plafona. Ona je kao mala izgubila majku, te od tog trenutka oseća krivicu jer nije pozvala hitnu pomoć. Majls dobija nadimak Buca iako je mršav. Da bi se uklopio u novo društvo, prihvata njihove smicalice, počinje da puši i pije. Polako se zaljubljuje u Aljasku, srećom to nije prikazano patetično i napadno. Radnja se vrti oko njihovih školskih dana, smicalica, razmišljanja, do jednog ključnog događaja. 
Sviđa mi se stil pisanja, tačno se zna koji lik priča, svako ima svoj stil i jezik. Ništa nije preterano i razvučeno. Omiljeni deo mi je onaj kada društvo priča o najgorem i najboljem danu u životu. Sviđa mi se ta simbolika poslednjih reči i motiv lavirinta. 
Pri prvom čitanju sam bila oduševčjena, sada je knjiga na mene ostavila mlak utisak. Možda sam samo prerasla ovaj stil pisanja, možda sada ugda to gledam zrelije i iskusnije. 

Izdavač: Laguna
Godina izdanja: 2006, kod nas 2009
Naslov originala: Looking for Alaska (Snimljena je i istoimena serija)
Žanr: Knjiga za mlade, ljubavna, drama
Mesto i vreme radnje: Alabama, početak dvehiljaditih
Korice: Lagunino izdanje sa žuto-zelenim koricama, sa patikama i travom, što mi je nekako besmisleno, jedino mi se sviđa detalj bele rade koji se nalazi na zadnjoj korici koji se veoma simbolično uklapa.
Ocena: ★★★☆☆

Citati:

Čitav život provedeš zaglavljen u lavirintu, razmišljajući kako ćeš jednog dana pobeći iz njega, i kako će to biti sjajno, i upravo te to zamišljanje budućnosti sve vreme pokreće, ali ti nikada to stvarno ne uradiš. Samo koristiš budućnost da pobegneš iz sadašnjosti. 

Noć brzo pada. Danas je već prošlost. 

Strah nije opravdanje! Strah je izgovor koji uvek svi koriste!